دوشنبه 20 خرداد‌ماه سال 1387 ساعت 12:56 ق.ظ

رنگ و عطر بره موم در مناطق مختلف متفاوت بوده و ویژگیهای آن وابستگی کامل به نوع گیاهان موجود در هر منطقه دارد. بره موم در هوای سرد سفت و شکننده و در هوای گرم نرم و چسبناک می گردد. بره موم در درجه حرارت 83 درجه سانتیگراد ذوب می شود در حالیکه درجه حرارت ذوب موم 63 درجه سانتیگراد می باشد، بنابراین به کمک حرارت می توان آنها را از یکدیگر تقکیک کرد.

بره موم در حلالهای آلی مانند الکل اتیلیک، استون، بنزن و غیره به مقادیر متفاوت حل می شود و ترکیب شیمیایی آن بطور متوسط از 55-50 درصد صمغ و رزین 30-2۵ درصد موم 10 درصد روغنهای ضروری یا فرار، 5 درصد گرده و 5 درصد ترکیبات عالی و مواد معدنی تشکیل شده است.

نسبت و ترکیبات این ماده متغییر بوده و به مکان، زمان جمع آوری و روش تولید بره موم بستگی دارد. تغییرات و تنوع بره موم از 3 منبع ناشی می شود:

          1.     نوع گیاهانی که تراوشات آنها بوسیله زنبورها جمع آوری می شود.

         2.     ترشحات مربوط به مواد ناشناخته از زنبور متابولیسمک

         3.     موادی که ماهرانه در زمان ساختن بره موم توسط زنبور به آن اضافه می شود.

 روش معمول استخراج بره موم بوسیله الکل می باشد، الکل می تواند قسمت قابل حل بره موم را از قسمت غیرقابل حل آن جدا کند. به منظور تجزیه و تعیین هویت بره موم روشهای بسیاری وجود دارد که در موسسات از آنها استفاده می شود، گرچه استخراج با اتانول بیشترین عمومیت را دارد ولی استخراج با سایر محلولها نیز انجام می شود. ترکیبات شناخته شده رزین یا صمغ بره موم در جدول شماره 1 فهزست شده است. طبق بررسی های به عمل آمده توسط دیبویسر و همکاران (1983) علاوه بر آنها ویتامینهای B1، B2، B6، C، E و عناصر معدنی مانند نقره، سزیم، جیوه، یانتانیوم(Ianthanum)، آنتی مانی(Anti mony)، مس، منگنز، آهن، کلسیم، وادادیم و سیلیکون در نمونه های بره موم تولید شده از تراوشات تنه و شاخه درختان بسیار شبیه به تراوشات غنچه گیاهان می باشد و کیفیت متفاوت موجود در ترکیبات بره موم مانند فلانوئیدها گلیکونها بدلیل این است که بره موم از گیاهان متفاوتی مانند تبریزی، بید، کاج، شاه بلوط، نارون و ... جمع اوری می شوند.

 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo